Kabiles nacionālo partizānu piemiņai

By   2016. gada 23. janvāris

Nacionālās pretošanās kustības muzejs 16. janvārī aicināja piedalīties nacionālo partizānu Kabiles grupas 1946. gada 1. janvāra kaujas 70. gadadienas atceres pasākumā piemiņas vietā pie “Āpuznieku” mājām.

Latvijas nacionālie partizāni, kuri pēc Otrā pasaules kara ar partizānu kara metodēm cīnījās pret padomju okupācijas varu, ierakstījuši nozīmīgas lappuses latviešu tautas vēsturē. Tāpat kā janvāra barikāžu laiks, tās liecina par drosmi nepadoties pārspēka priekšā un dzimtenes mīlestību. Kurzemē viena no ievērojamākajām bija Kabiles partizānu grupa, kas pirms 70 gadiem janvāra pirmajā dienā izcīnīja vienu no lielākajām latviešu partizānu kaujām ar padomju varas spēkiem.

Uz pasākumu bija ieradušies jaunsargi un skolēni no Alūksnes, Talsiem un Kabiles, vēsturnieki Uldis Neiburgs, Jānis Vasiļevskis, Inese Dreimane, Zigmārs Turčinskis un Jānis Viļums, Nacionālo bruņoto spēku komandiera padomnieks Jānis Hartmanis, Kuldīgas novada domes pārstāve Ilze Dambīte-Damberga, Kabiles pagasta pārvaldes vadītājs Tālvaldis Bergmanis, Talsu novada domes priekšsēdis Aivars Lācarus. Pie kritušo partizānu kopiņām tika nolikti ziedi un svecītes, izskanēja vārsmas un dziesmas.

Atmiņas par Kabiles nacionālo partizānu darbību var lasīt “Kabiles Vēstnesī” (2003.07., 12., 2004.02., 03., 05.-12., 2005.01.-07.)